O NAS
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
WYDARZENIA - IMPREZY 2020Wydarzenia - imprezy 2019Wydarzenia - imprezy 2018Wydarzenia - imprezy 2017Wydarzenia - imprezy 2016KONKURSY ARTYSTYCZNE 2020KONKURSY ARTYSTYCZNE 2019Projekty GOKGaleria 2019Galeria 2018
Warsztaty snycerskieIV Rajd Biały BeskidSpotkanie z kolędą w WDKiT w KlimkówceSpotkanie Noworoczne w RopieWalentynkowe warsztaty dekorowania pierniczkówWarsztaty ceramiczne i plastyczne- ferie 2018Wyjazd do Krynicy Zdroju - ferie 2018Konkurs plastyczny na zakończenie ferii zimowychWyjazd do Sądeckiego Bartnika oraz na lodowiskoWarsztaty wytwarzania naturalnych kosmetykówV Złaz WielkanocnyGminne Obchody Święta Konstytucji 3 MajaWycieczka do Bochni i Nowego WiśniczaRodzinny Dzień DzieckaGminny Festiwal Biegowy "Sto lat Polski Niepodległej"Wernisaż wystawy fotografii Pana Jacka Kosiby pt. Migawki z gminy Ropa – Wczoraj i dziśPodsumowanie zajęć plastycznych w GOK - II kwartał 2018Relacja z V Rajdu Szlakami Jana Pawła IIWspólne warsztaty tańca ludowego w ŁużnejZabawki naszych dziadkówCuda z glinyGry bitewne w GOKKreatorzy koszulekWycieczka do Karpackiej Troi i Kina Trzy koloryRobotowo w GOKRobotowo w GOK - podsumowanieMotylkowo i kwiatowo - to plastycznie. Gry planszowe - fantastycznie!Kaktusy ze ... styropianu, koszulki z kotkami i gry planszoweWyjazd do Gładyszowa w ramach zajęć wakacyjnych z zakresu edukacji kulturalnejWycieczka do Starej Baśni w Grybowie i Sądeckiego Bartnika w StróżachDożynki Gminne 2018Piknik w Klimkówce "Bezpieczeństwo nad wodą..."Święto Maziarzy Łosiańskich 2018Ostatnie wakacyjne zajęcia w GOKWyjazd integracyjny dla Dziecięcego Zespołu Regionalnego Ropioczki z Ropy oraz Dziecięcego Zespołu RZakończenie wakacji z GOKI Festiwal Piosenki Religijno - Turystycznej "Rozśpiewane Anioły"Jarmark św MichałaGminny Rekreacyjny Turniej Piłki Siatkowej KobietGminne Obchody 100 Rocznicy odzyskania NiepodległościWieczór RetroKoncert patriotyczny w ŁosiuFilcowe korale i inne cudaPiątkowe wieczory z rękodziełem w GOKWarsztaty filcowania - 3 etapWarsztaty filcowania - 4 etapEksperymenty pierniczkoweKartka bożonarodzeniowa w technice scrapbooking z elementami quillinguSpotkanie autorskie z Wiesławem DrabikiemDzień chorych w ParafiiKiermasze Bożonarodzeniowe w Łosiu i RopieWarsztaty filcowania - 5 etapPiątkowe wieczory z rękodziełemDekoracje Świąteczne Bożonarodzeniowe
Galeria 2017MultimediaOGŁOSZENIEREGULAMINYKLUB SENIORAWARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECIDOMY KULTURY+ 2019GRAFIK ZAJĘĆ STAŁYCH W GOKSENIOR ONLINEGOK ROPA W SIECI!GOK ROPA - FILIA W ŁOSIU
FILIA GOK I ORGANIZACJE

2020-08-03     Augustyna, Kamelii, Lidii     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strona główna -> Galeria 2018 -> Wieczór Retro

W sobotni wieczór, 17 listopada 2018r. o godzinie 17.00, w zachodniej oficynie dworskiej w Ropie, odbyło się Wieczór Retro z Wielopokoleniowym Spotkaniem Biesiadnym Ropa&Sękowa.

Wieczór z muzyką biesiadną rozpoczął wernisaż prac powstałych w ramach projektu pn. „Kultura na pograniczu”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018 ETNO POLSKA”. W trakcie projektu uczestnicy przygotowali przepiękne prace w drewnie, z użyciem technik rzeźbiarskich, jak i techniki pisania ikon. Instruktorami, pod okiem których powstały ciekawe prace, łączące tradycję z nowoczesnością, byli: Pani Anna Horoszko, Pan Bogdan Kareł i Pan Piotr Michniak. Można było również obejrzeć fotografie dokumentujące przebieg projektu.

Następnie zaprezentowała się grupa śpiewacza, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, pod kierunkiem Pana Mirosława Bogonia.

Grupa zaśpiewała pieśni ludowe z 5 regionów Polski: Kaszub, Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny, w ich aranżacji zastosowano autentyczną gwarę. Ponadto młodzi Sękowianie zaprezentowali dwa instrumenty kaszubskie: skrzypce diabelskie i burczybas - obydwa wykonane przez dzieci i młodzież, przy fachowej pomocy technicznej p. Mariana Rafy. Prezentacja muzyczna grupy z Sękowej również powstała w ramach projektu dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury, ale w ramach programu Domy Kultury +.

Pan Mirosław Bogoń ze swoistym poczuciem humoru wprowadzał zebranych w tematykę kolejnych pieśni ludowych, zachęcając zgromadzonych do wspólnego śpiewania. Śpiewom towarzyszyła prezentacja multimedialna przedstawiająca m.in. stroje, krajobrazy i budownictwo charakterystyczne dla każdego z 5 regionów.

Jako kolejny zaprezentował się zespół regionalny OKARYNA działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ropie, pod kierunkiem Pana Jerzego Nowickiego, który zaśpiewał zebranym kilka pieśni ludowych, charakterystycznych dla regionu Pogórza, a następnie zaprosił zebranych do wspólnego śpiewania pieśni biesiadnych. Na zakończenie odbyła się degustacja potraw regionalnych, przygotowana przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Ropy.

W Biesiadzie udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz– Pani Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa oraz Pan Jan Morańda – Wójt Gminy Ropa, którzy zabrali również głos w trakcie imprezy, doceniając trud i pracę włożoną przez instruktorów i członków zespołów, w przygotowanie ciekawego, jednoczącego różne pokolenia programu. Pani Iwona Tumidajewicz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, jednocześnie wyraziła wolę nawiązania współpracy pomiędzy instytucjami kultury oraz zaprosiła przedstawicieli Ropy na Spotkanie Biesiadne do Sękowej.

 

Atmosfera podczas spotkania biesiadnego sprzyjała nawiązywaniu nowych znajomości, ale także jak się okazało spotkaniom po latach, wszak miejscowości Ropa i Sękowa, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie i wiele małżeństw zostało zawartych pomiędzy mieszkańcami gmin.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wspólne śpiewanie, mnóstwo dobrej energii, oklasków i ciepłych słów.  Dziękujemy Państwu serdecznie za wyjątkowo aktywne wspólne śpiewanie i mamy nadzieję, że to nie pierwsze i nie ostatnie Wielopokoleniowe Spotkanie Biesiadne z udziałem przedstawicieli obydwu gmin.

 

Link do filmu ze spotkania, dzięki uprzejmości Pana Aleksandra Gucwy:

http://www.sekowa.info/index.php?go=12&id2=1066

 

 

jhj

 

 

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska