O NAS
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
WYDARZENIA - IMPREZY 2020Wydarzenia - imprezy 2019Wydarzenia - imprezy 2018Wydarzenia - imprezy 2017Wydarzenia - imprezy 2016KONKURSY ARTYSTYCZNE 2020KONKURSY ARTYSTYCZNE 2019Projekty GOKGaleria 2019Galeria 2018
Warsztaty snycerskieIV Rajd Biały BeskidSpotkanie z kolędą w WDKiT w KlimkówceSpotkanie Noworoczne w RopieWalentynkowe warsztaty dekorowania pierniczkówWarsztaty ceramiczne i plastyczne- ferie 2018Wyjazd do Krynicy Zdroju - ferie 2018Konkurs plastyczny na zakończenie ferii zimowychWyjazd do Sądeckiego Bartnika oraz na lodowiskoWarsztaty wytwarzania naturalnych kosmetykówV Złaz WielkanocnyGminne Obchody Święta Konstytucji 3 MajaWycieczka do Bochni i Nowego WiśniczaRodzinny Dzień DzieckaGminny Festiwal Biegowy "Sto lat Polski Niepodległej"Wernisaż wystawy fotografii Pana Jacka Kosiby pt. Migawki z gminy Ropa – Wczoraj i dziśPodsumowanie zajęć plastycznych w GOK - II kwartał 2018Relacja z V Rajdu Szlakami Jana Pawła IIWspólne warsztaty tańca ludowego w ŁużnejZabawki naszych dziadkówCuda z glinyGry bitewne w GOKKreatorzy koszulekWycieczka do Karpackiej Troi i Kina Trzy koloryRobotowo w GOKRobotowo w GOK - podsumowanieMotylkowo i kwiatowo - to plastycznie. Gry planszowe - fantastycznie!Kaktusy ze ... styropianu, koszulki z kotkami i gry planszoweWyjazd do Gładyszowa w ramach zajęć wakacyjnych z zakresu edukacji kulturalnejWycieczka do Starej Baśni w Grybowie i Sądeckiego Bartnika w StróżachDożynki Gminne 2018Piknik w Klimkówce "Bezpieczeństwo nad wodą..."Święto Maziarzy Łosiańskich 2018Ostatnie wakacyjne zajęcia w GOKWyjazd integracyjny dla Dziecięcego Zespołu Regionalnego Ropioczki z Ropy oraz Dziecięcego Zespołu RZakończenie wakacji z GOKI Festiwal Piosenki Religijno - Turystycznej "Rozśpiewane Anioły"Jarmark św MichałaGminny Rekreacyjny Turniej Piłki Siatkowej KobietGminne Obchody 100 Rocznicy odzyskania NiepodległościWieczór RetroKoncert patriotyczny w ŁosiuFilcowe korale i inne cudaPiątkowe wieczory z rękodziełem w GOKWarsztaty filcowania - 3 etapWarsztaty filcowania - 4 etapEksperymenty pierniczkoweKartka bożonarodzeniowa w technice scrapbooking z elementami quillinguSpotkanie autorskie z Wiesławem DrabikiemDzień chorych w ParafiiKiermasze Bożonarodzeniowe w Łosiu i RopieWarsztaty filcowania - 5 etapPiątkowe wieczory z rękodziełemDekoracje Świąteczne Bożonarodzeniowe
Galeria 2017MultimediaOGŁOSZENIEREGULAMINYKLUB SENIORAWARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECIDOMY KULTURY+ 2019GRAFIK ZAJĘĆ STAŁYCH W GOKSENIOR ONLINEGOK ROPA W SIECI!GOK ROPA - FILIA W ŁOSIU
FILIA GOK I ORGANIZACJE

2020-08-03     Augustyna, Kamelii, Lidii     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strona główna -> Galeria 2018 -> Eksperymenty pierniczkowe

W ostatnie sobotnie przedpołudnie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Ropie odbyły się eksperymentalne warsztaty zdobienia pierników, do których wykorzystano cały wachlarz możliwości dekoracyjnych, jakie można znaleźć w każdym sklepie spożywczym: kolorowe cukierki, gwiazdki, posypki, złote pisaki, kolorowe groszki i wiele innych. Pomysłowość uczestników w tworzeniu kompozycji i dekoracji pierniczków była fantastyczna, co widać na poniższych fotografiach. Na twarzach uczestników widać pełne skupienie, powagę, ale też dumę i radość z efektów swojej pracy.  

Warsztaty poprowadziła Pani Natalia Morańda – dyplomowany cukiernik, animator kultury. Bezcennego wsparcia udzieliła Pani Kasia Kukuła, za co jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni, ponieważ w ramach wolontariatu, pomagała przygotowywać tradycyjny lukier, opowiadała o tradycyjnym pieczeniu ciast i zdobieniu ciasteczek oraz o zwyczajach bożonarodzeniowych z dzieciństwa.  

Oprócz nowoczesnych technik dekorowania, stosowaliśmy również technikę tradycyjną, jak kręcenie lukru pałką w misce, podział na porcje i barwienie każdych porcji innym barwnikiem spożywczym. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że najbardziej błyszczące i efektowne były pierniczki lukrowane tradycyjnym lukrem, nie gotową masą ze sklepu, stąd wniosek nasuwa się jeden, najlepszy lukier ukręcić należy samemu. Dla tych, co nie mogli wziąć udziału w warsztatach podajemy poniżej przepis:

Około 40 dkg cukru pudru,

Około pół szklanki ciepłej wody,

Sok z połowy cytryny,

Barwniki naturalne: sok z buraka ćwikłowego, truskawek, wiśni, kurkuma, sok ze szpinaku, itp. lub barwniki spożywcze.

***

Cukier przesiewamy przez sitko najlepiej do białej emaliowanej miski, aby nie zabarwił nam się lukier od naczynia. Dodajemy stopniowo po łyżce wody/soku z cytryny i za pomocą pałki ucieramy lukier do uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Sprawdzamy czy lukier nie jest za rzadki lub za gęsty. Lukier powinien spływać z łyżeczki strumieniem.

Cenna uwaga pani Natalii: do dekorowania lukrem, zamiast rękawa cukierniczego można użyć strzykawki aptecznej!

Nasze eksperymenty pierniczkowe podsumowała jedna z uczestniczek mniej więcej tak: „…trzy godziny zajęć to za mało, dobrze by było w przyszłości zrobić co najmniej dwa spotkania, bo ja się zaczęłam dopiero „rozkręcać” z dekorowaniem, a tu już koniec warsztatów”. Tę cenną uwagę, weźmiemy sobie zatem do serca i obiecujemy kolejnym razem zorganizować warsztaty piernikowe od podstaw, tj. od zarabiania ciasta, poprzez wycinanie pierniczków, pieczenie i dekorowanie. Oczywiście co najmniej dwa spotkania obowiązkowo. Zapraszamy do podziwiania prac uczestników, jednocześnie przypominamy o rodzinnych warsztatach wykonywania stroików bożonarodzeniowych – najbliższa sobota, 15 grudnia 2018r., godzina 16.00 – siedziba GOK w Ropie.

 

j

 

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska