O NAS
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
FILIA GOK I ORGANIZACJE

2020-04-10     Borysławy, makarego, Michała     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE

Mural w Ropie i o ropie


Młodzież uczestnicząca w projekcie „Małe historie w wielkim odkrywaniu”, wraz z Mgr Morsem, czyli Mariuszem Brodowskim znanym, sądeckim propagatorem sztuki street art namalowała mural na scenie plenerowej w Ropie.  
Mural inspirowany jest historiami o oleju skalnym, ropie i początkach przemysłu naftowego w regionie gorlickim. To dzieło powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Dzięki zaangażowaniu młodzieży, która najpierw wzięła udział w warsztatach historycznych w Skansenie Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach tworzyły się pomysły na malowaną historię. Pod okiem mgr Morsa uczestnicy poznali dzieła największych graficiarzy oraz tajniki tej sztuki.

A wykonane dzieło przybliża nam historie zamknięte w kroplach związane z legendą o odkryciu ropy (oleju skalnego) na stokach góry Chełm i postacią Seweryna Bonera, wozem maziarskim i maziarstwem łosiańskim, Ignacym Łukasiewiczem i jego pierwszą lampą naftową oraz kieratem do pompowania odwiertów.  

Zapraszamy do oglądania: scena plenerowa w Ropie

 

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska