O NAS
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
FILIA GOK I ORGANIZACJE

2019-12-14     Alfreda, Izydora, Zoriny     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strona główna -> Galeria 2019 -> Święto Maziarzy Łosiańskich

W niedzielę, 4 sierpnia na terenie Zagrody Maziarskiej odbyło się Święto Maziarzy Łosiańskich, którego współorganizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Ropie oraz Zagroda Maziarska w Łosiu – oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Święto przyciągnęło na teren Zagrody liczną publiczność. Nawet deszcz i burza nie przeszkodziły w znakomitej zabawie. A to dzięki licznym atrakcjom i wspaniałej muzyce w wykonaniu Darii Kosiek, Rut Uwitych oraz gwiazdy wieczoru - Orkiestry Świętego Mikołaja.

W tym roku motywem przewodnim imprezy była ropa. Ta ciecz, zwana kiedyś olejem skalnym, która w Łosiu dała początek zawodowi maziarza, była inspiracją do różnych wydarzeń podczas tej imprezy.

I tak imprezie oraz otwarciu wystawy prac zgłoszonych do Konkursu Rysunku Satyrycznego patronowała kura ROPONIOSKA, z którą można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Dzieci mogły wykonać kartkę z Ropy, malowane koła z podobizną  kury Roponioski, wypompować „ropę” za pomocą wieży wiertniczej,  a nieco starsi wziąć udział w warsztatach naukowych – pokazie destylacji ropy naftowej i warsztatach geologicznych, czy też zrobić kosmetyki z ropą i bez.

Można było popróbować specjałów kuchni łemkowskiej i pogórzańskiej wykonanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Ropy oraz Kunkowej, wziąć udział w tradycyjnych warsztatach rękodzieła ora sprawdzić swoją siłę w konkursie toczenia beczki.

Imprezie towarzyszył wernisaż wystawy ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Satyrycznego ROPONIOSKA 2019. A temat konkursu było hasło:  „A TAK TO SIĘ ZACZĘŁO...”  (prapoczątki przemysłu naftowego). W wernisażu wzięli udział nagrodzeni a także uczestnicy Konkursu i licznie zgromadzona publiczność. Przybyłym wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu.

Konkurs Rysunku Satyrycznego ROPONIOSKA realizowany jest w ramach projektu „Małe historie w wielkim odkrywaniu” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Podczas imprezy wspierali nas: patron artystyczny Konkursu Rysunku Satyrycznego ROPONIOSKA 2019 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie -  www.muzeumkarykatury.pl, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe, Bank Spółdzielczy w Golicach, Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury, radio lem.fm, Gorlice.tv

 

 

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska