2020-01-20     Fabioli, Miły, Sebastiana     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE

W minioną niedzielę (15 grudnia 2019 r.) w Ropie oraz Łosiu odbyły się Kiermasze Bożonarodzeniowe - coroczne akcje organizowane przez GOK, parafie i placówki oświatowe z terenu naszej gminy. Na stoiskach zakupić można było stroiki i ozdoby świąteczne, a także pyszne świąteczne ciasta  oraz pierniki. Dziękujemy współorganizatorom oraz  wszystkim uczestnikom  tegorocznej edycji.


We  środę, 11 grudnia 2019 r., wraz z przedstawicielami naszej gminy oraz uczestnikami  zespołów regionalnych,  wyjechaliśmy do Bukowiańskiego Centrum Kultury „DOM LUDOWY”, aby obejrzeć spektakl pt. „Damy i huzary” (w języku góralskim „Baby i dezertery”), w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej...


W tym tygodniu wspólnie z dziećmi stworzyliśmy aniołki. Do ich zrobienia wykorzystaliśmy płatki kosmetyczne, trochę kolorowej włóczki  i ozdoby, tj. cekiny, koraliki, tasiemki. Z powyższych materiałów powstały śliczne zawieszki, które już za tydzień ozdobią nasze świąteczne choinki.

linkdo pełnej galerii zdjęć poniżej:

http://www.gokropa.iaw.pl/pl/108874/0/grudzien_2019.htmlZgodnie z obietnicą, kolejne spotkanie poświęciliśmy kartkom świątecznym. Tym razem tworzyliśmy je w technice quilling. Jest to technika z rodzaju papieroplastyki, polegająca na tworzeniu ozdób z wąskich paseczków, zwiniętych w kształt sprężyny i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Jak się okazało dla dzieci stanowiło to nie lada wyzwanie, ale małymi kroczkami udało się okiełznać sprężynujące i uciekające paseczki.


W imieniu wszystkich Organizatorów, zapraszamy na KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY, który odbędzie się w niedzielę 15 grudnia br. na placu przy Kościele pw. MBWW w Ropie (w razie niepogody kiermasz odbędzie się w sali teatralnej).  Na stoiskach zakupić będzie można ozdoby i wypieki świąteczne, a także posłuchać kolęd w wykonaniu grup muzycznych, działających przy GOK w Ropie.

ZAPRASZAMY!Dziękujemy mieszkańcom Gminy Ropa, którzy licznie  wzięli udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbył się 1 grudnia 2019 r. w Domu Kultury w Zborowie na Słowacji. Jarmark rozpoczął się na placu w centrum miejscowości wspólną modlitwą i poświęceniem wieńca adwentowego, następnie w sali tutejszego domu kultury odbyły się występy artystyczne. Na scenie wystąpiły nasze zespoły „Okaryna” i „Ropioczki”, następnie zaprezentowały się zespoły ze Zborowa. Odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec adwentowy, degustacja potraw, warsztaty dla dzieci. Uczestnicy mogli zakupić pamiątki, stroiki, wieńce i wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze. Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu "Karpackie bramy: między Ropą a Zborovem - ochrona i rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-słowackim" Program Współpracy Transgranicznej  Interreg V-A Polska-Słowacja 2019.

Relacja filmowa po kliknięciu w link: https://www.gorlice.tv/wiadomosci/408,jarmark-bozonarodzeniowy-w-zborowie-slowacja-na-zywo


Już tylko miesiąc pozostał nam do Świąt Bożego Narodzenia, w związku z tym jest to najlepszy czas na przygotowanie ręcznie robionych kartek świątecznych.  Nie czekając na ostatnią chwilę i w tym roku postanowiliśmy podtrzymać zwyczaj wysyłania życzeń w tradycyjny sposób. Tak więc z lekkim wyprzedzeniem zajęliśmy się robieniem kartek, które już niedługo będziemy wysyłać do naszych bliskich, przyjaciół i znajomych. 

Uczestnicy zajęć plastycznych wykonali przepiękne kartki, które uwieczniliśmy na fotografiach. Każde dziecko zrobiło po jednej kartce. Gdyby nie ograniczał nas czas, pewnie powstałoby ich więcej. Uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem i zapałem. 

Na życzenie naszych małych artystów w przyszłym tygodniu będziemy kontynuować temat kartek świątecznych, jednak spróbujemy je zrobić w technice quilling… Zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów z realizacji warsztatów.


W poniedziałek 25 listopada miało otwarcie wystawy czasowej poświęconej artyście Antoniemu Hyblowi żyjącemu i tworzącemu w Ropie.

Muzeum PTTK zlokalizowane na ulicy Wąskiej  zaprasza serdecznie mieszkańców Gminy  na wystawę. GOK w Ropie w najbliższym czasie zorganizuje wyjazd na wystawę. Szczegóły wkrótce.

Zachęcamy do wizyty w Muzeum.


Koniec listopada to czas pisania i wysyłania listów do Św. Mikołaja, który w tym okresie jest chyba najbardziej zapracowaną osobą na świecie. Zdążyć zebrać wszystkie listy oraz zorganizować i rozwieźć prezenty do wszystkich dzieci w przeciągu kilku tygodni to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza kiedy dzieci pozostawiają listy w różnych miejscach w swoich domach, Mikołaj traci mnóstwo czasu na ich odnalezienie. Na ostatnich zajęciach plastycznych postanowiliśmy ułatwić mu  pracę, a tym samym pomóc dzieciom, aby miały pewność, że ich listy trafią do rąk własnych Mikołaja.  Dlatego też postanowiliśmy stworzyć mikołajową skrzynkę pocztową.  Oczywiście nasza skrzynka zagwarantuje dostarczenie listu, jednak o spełnieniu życzeń zadecyduje już sam Święty, który oceni, czy dziecko było grzeczne J Nasza sugestia jest również taka, aby dzieci dawały swoim rodzicom lub dziadkom listy do sprawdzenia, czy nie ma błędów ortograficznych… Podobno poprawnie napisany list zwiększa szansę na otrzymanie wymarzonego prezentu J

A instrukcja obsługi skrzynki jest taka: napisać list, dać go do sprawdzenia osobie dorosłej, zwinąć go w rulonik i wsunąć do obręczy skrzynki pocztowej, postawić na parapecie koniecznie w ten sposób, żeby była widoczna od strony podwórza i czekać…. Grzeczne dzieci na pewno zostaną nagrodzone J


Gmina Zborov wraz z partnerami projektu zaprasza do udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbędzie się 1 grudnia 2019 r. o godzinie 15:00 w Domu Kultury w Zborowie na Słowacji. 

W programie: prezentacja projektu, występy artystyczne, rynek artykułów i ozdób choinkowych, konkurs na najpiękniejszy wieniec adwentowy, degustacja potraw, warsztaty dla dzieci.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu "Karpackie bramy: między Ropą a Zborovem - ochrona i rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-słowackim" Program Współpracy Transgranicznej  Interreg V-A Polska-Słowacja 2019.

ZAPRASZAMY!


[1] 2 [3] [4]
Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska