2020-07-05     Antoniego, Bartłomieja, Karoliny     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE

Niedzielna OTWARTA PRACOWNIA na Szlaku Rzemiosła w Nowicy

Już w najbliższą niedzielę, 18 sierpnia spotykamy się na Otwartej Pracowni w Nowicy, na trasie gorlickiej Szlaku Rzemiosła, gdzie warsztaty i pokazy łyżkarstwa poprowadzi Piotr Michniak. Tym razem spotykamy się w łemkowskiej wsi Nowica, wiosce leżącej u podnóży Magury Małastowskiej w Beskidzie Niskim. 
Na Otwartej Pracowni będzie można również wziąć udział w towarzyszących wydarzeniu warsztatach rękodzielniczych- tworzenia zabawek z siana oraz malowania łyżek i drewnianych.

O tym, jak powstają tradycyjne drewniane łyżki, dowiecie się bezpośrednio od jednego z ostatnich nowickich łyżkarzy - Piotr Michniaka, który wyrabia łyżki tradycyjną metodą, na tokarce ręcznej. To bardzo trudna i czasochłonna metoda. Umiejętność pracy z drewnem odziedziczył po ojcu Dymitrze, a ten z kolei po swoim ojcu. Pan Piotr chętnie zdradzi sekrety swojej pracy, opowie jak dawniej bywało, każdy będzie też mógł wykonać swoją własną łyżkę lub pomalować ją w regionalne wzory. Dodatkowo wraz z żoną pana Piotra, Małgorzatą, weźmiemy udział w warsztatach tworzenia zabawek z siana.

 

Wyswietlen: 169136
Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska