2019-06-16     Aliny, Anety, Benona     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE

Jarmark św. Michała


W dniach 29-30 września 2012r. w Ropie odbył się „JARMARK ŚW. MICHAŁA”, w tym roku impreza posiadała podtytuł  „Spotkania muzyczne na instrumenty z duszą skrzydlatą”.

W pierwszym dniu w Kościele św. Michała odbyły się koncerty muzyki klasycznej. W pierwszej części sobotniego spotkania zrealizowane zostały konfrontacje muzyczne im. Antoniego Hybla, wzięły w nich udział dzieci i młodzież ze szkół muzycznych z Gorlic, Nowego Sącza i Bardejowa, grające na instrumentach smyczkowych.

Hania Zając z Gorlic zagrała utwory P. Czajkowskiego i F. Kuchlera, Tamara i Tatiana Bankove - duet skrzypcowy z Bardejowa, zaprezentował utwory  W. A. Mozarta. Wioletta Kociołek grająca na skrzypcach i  Paulina Pogwizd na gitarze z  Nowego Sącza, zaprezentowały utwory Leonardo Vinci, Georga Philippa Telemanna i Francesco Molino. Siostry Anna, Maria i Natalia Dubec, mieszkanki Hańczowej, zaprezentowały m.in. „Wiązankę Słowiańską” oraz utwory Charles Auguste de Bériota. Wszyscy uczestnicy konfrontacji otrzymali cenne upominki i dyplomy.

 

 

Następnie odbył się wykład pani Justyny Gancarek pt.: „Polskie lutnictwo wczoraj i dziś”, połączony z pokazem slajdów oraz prezentacją budowy różnych rodzajów instrumentów smyczkowych.

 

W dalszej części spotkania odbyły się prezentacje różnych instrumentów smyczkowych, połączone z koncertami.

 

Ewa Zając w ramach koncertu na wiolonczeli wykonała utwory z repertuaru Georga Goltermanna oraz Jana Sebastiana Bacha. Następnie Mieczysław Smyda zaprezentował i opowiedział uczestnikom ciekawostki i tajemnice gry na skrzypcach tradycyjnych, Renata Borucka zaprezentowała skrzypce nowoczesne, natomiast Magdalena Pluta opowiedziała o wiolonczeli.

Trio w składzie Renata Borucka, Magdalena Pluta, Mieczysław Smyda wykonało koncert, w którym zaprezentowana została muzyka filmowa w aranżacjach smyczkowych, były to utwory m.in. R.Rodgersa - „Blue Moon”, C. Portera – „I love Paris”

J.Kaczmarka - muzyka z filmu ,,Niewierna” J.Kandera – „New York”, G.Millera – „Moon Light Serenade”,  C.Gardela – „Por una Cabeza”.

 

Przez cały czas trwania koncertu odbywały się prezentacje warsztatu lutnika. Prowadzili je: Justyna Gancarek, Danuta Pawlikowska, Andrzej Pancerz. Równocześnie uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzać park miniatur architektury drewnianej Beskidu Niskiego.

 

W drugim dniu imprezy - w niedzielę - koncerty odbywały się na estradzie obok stadionu.

Jako pierwszy wystąpiła Dziecięco-Młodzieżowa Grupa Śpiewacza, „Wereteno”

z Łosia. O godzinie 16.30 rozpoczął się koncert  Braci Pawła i Marcina Steczkowskich, zaprezentowali oni projekt muzyczny „Teuta”, to staroceltyckie słowo oznacza wspólnotę, rodzinę.
Muzycy piszą o sobie w następujący sposób:

„Działalność Teuty jest odpowiedzią na opinie malkontentów, iż muzyka ludowa nie znajduje współcześnie zrozumienia. Dzięki nowoczesnym aranżacjom, powstającym podczas żywych jam session, oryginalne teksty i melodie starych pieśni dziadowskich oraz obrzędowych nabierają całkowicie nowego brzmienia. Dodatkowym atutem grupy jest różnorodność inspiracji (jazz, muzyka alternatywna, muzyka klasyczna, muzyka źródeł), która w bezpośredni sposób przekłada się na warstwę instrumentalną. Dzięki temu w utworach Teuty usłyszeć można zarówno lirę korbową jak i syntezatory analogowe. To niespotykane wcześniej połączenie muzyki ludowej z nowoczesnymi brzmieniami zaciera ostatnie granice między tymi pozornie odmiennymi rodzajami, wydobywając z nich to co jest najważniejsze, a mianowicie emocje.”

 

Muzycy podczas koncertu korzystali z różnorakich instrumentów, w tym tych posiadających duszę skrzydlatą – kilka piosenek zostało zagranych przy wykorzystaniu liry korbowej, uczestnicy koncertu zostali zapoznani z historią i budową tego instrumentu.

 

Kolejnym wykonawcą niedzielnego spotkania był Piotr Kulig z kapelą „Szumiąca Woda”

W ramach koncertu muzycy z Rytra i Piwnicznej zaprezentowali niekonwencjonalne i starodawne instrumenty, także te z duszą skrzydlatą. Podczas koncertu Pan Piotr opowiadał o nich, a były to m.in. piszczałka, okaryna, skrzypce z bzinioka, gęśle, dudy.

Zespół pana Piotra zaprezentował podczas koncertu melodie ludowe - z pogranicza Sądecko - Spisko- Łemkowskiego.

 

Wieczorem, już w hali sportowej odbył się koncert grupy „B.A.S.” , który zaprezentował projekt artystyczny  pod nazwą „OBLIVION”. W ramach koncertu muzyki kameralnej wystąpiła Beata Paluch i jej orkiestra w składzie:  Monika Bylica – fortepian,  Barbara Gąsior – skrzypce,  Renata Borucka – skrzypce, Magdalena Pluta – wiolonczela,  Maria M. Lewandowski – kontrabas. Muzycy wykonali utwory Piazzolli, Białostockiego, Kaszyckiego, Zaryckiego, Zubrzyckiego.

 

W czasie koncertu wystąpiła także para tancerzy Agnieszka Fornalska i Marcin Kozera
z Kielc - Vice Mistrzowie Polski z sześcioletnim stażem tanecznym, którzy mają na koncie wielokrotne tytuły Mistrzów Polski i Świata w tańcach karaibskich.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Ropie i Stowarzyszenie Pogranicza i dziękują wszystkim artystom oraz uczestnikom spotkań muzycznych za przybycie oraz wspólną ucztę artystyczną.

Stowarzyszenie Pogranicza składa szczególne podziękowania przedstawicielom samorządu Województwa Małopolskiego, który udzielił wsparcia dla przedsięwzięcia w ramach programu „Mecenat Małopolski”

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Koncert zespołu „Wereteno” dofinansowany został z dotacji Ministerstwa Administracji
i Cyfryzacji.

            Warto podkreślić, że realizacja dźwięku całej imprezy odbyła się na nowo zakupionym przez GOK w Ropie sprzęcie nagłaśniającym, pozyskanym dzięki wsparciu finansowemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji projektu z programu Infrastruktury kultury/infrastruktura domów kultury.

Realizacja dźwięku imprezy odbyła się na nowym sprzęcie nagłaśniającym GOK w Ropie zakupionym z dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyswietlen: 147043
Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska