2020-10-20     Ireny, Kleopatry, Witalisa     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strony: 123z 3
NARODOWE CZYTANIE W GMINIE ROPA
Narodowe czytanie 2020 „Balladyna” Juliusz Słowacki
Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Gminie Ropa odbyła się w plenerze. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego w interpretacji zaproszonych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ropie gości.
Transmisja dostępna na kanale YouTube pod linkiem:
OBCHODY ŚWIĘTA PLONÓW W ROPIE

 Tegoroczne obchody "Święta Plonów odbyły się tradycyjnie 15 sierpnia i były zupełnie inne niż to bywało w długoletniej tradycji tego wydarzenia, przede wszystkim bardzo skromne i ze zrozumiałych względów bez imprez towarzyszących.  W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV- 2 (który niestety, dotarł również na teren naszej gminy), Gminny Ośrodek Kultury w uzgodnieniu z Wójtem Gminy podjął decyzję o organizacji tego wydarzenia, ale właśnie w bardzo skromnym zakresie- bez korowodu dożynkowego, obrzędów z przekazaniem wieńców, występów artystycznych zabawy plenerowej i całej oprawy - ograniczonego do uroczystości w kościele M.B. Wspomożenia Wiernych...

Cała relacja i fotogaleria z uroczystości po kliknięciu w nagłówek wiadomości.

WYNIKI KONKURSU - "BUKIET NA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ"Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Po przyjęciu bukietów, komisja konkursowa dokonała oceny i wyłoniła laureatów. Protokół z wynikami dostępny jest po kliknięciu w poniższy link:

http://img.iap.pl/s/922/202789/Edytor/File/2020/Bukiet_na_Matki_Boskiej_Zielnej/PROTOKOL_-_BUKIET_NA_MATKI_BOSKIEJ_ZIELNEJ_(2).pdf

W sprawie odbioru nagród będziemy kontaktować się telefonicznie.DOŻYNKI W ROPIE. ZAPISY W KARTACH HISTORII

Z okazji Dożynek Gminnych, przypadających w dniu dzisiejszym, przygotowaliśmy dla Państwa film. Ponieważ w tym roku nie mogliśmy zorganizować tego wydarzenia w takiej formie jak do tej pory, zapragnęliśmy cofnąć się w czasie i troszeczkę powspominać. Chcemy ukazać Pańswu jak uroczystość ta zmieniała się i ewoluowała z pokolenia na pokolenie. Przemierzyliśmy niemal cały miniony wiek, gdyż nasza historia rozpoczyna się już w roku 1925.  

Gorąco zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej retrospekcji, udostępniania i polubienia. Życzymy miłego seansu. Mamy nadzieję, że filmem tym wywołamy tylko miłe i dobre wspomnienia.


LINK DO FILMU: 

https://youtu.be/bKKy0L8h6ug

KWIATY Z BIBUŁY DO WIEŃCA DOŻYNKOWEGO

Prezentujemy Państwu kolejną odsłonę filmu z cyklu DIY – zrób to sam.
Zapraszamy na film "KWIATY Z BIBUŁY do wieńca dożynkowego". Tajniki pracy z bibułą i krepiną zdradzi nam Pani Lucyna Domek.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej kolejnej produkcji oraz do jej polubienia.
Jednocześnie bardzo dziękujemy mieszkańcom naszej Gminy za pomoc i zaangażowanie w wykonaniu wieńca dożynkowego.
A już jutro zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą, na której zostanie poświęcony wieniec wykonany w GOK Ropa.

LINK DO FILMU: 

https://www.youtube.com/watch?v=Fik9IE5jn7k


BUKIET NA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ - KONKURS

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w konkursie „BUKIET NA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ”, który odbędzie się z okazji Dożynek Gminnych w dniu 15 sierpnia 2020 r. przy Kościele pw. MBWW w Ropie. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem. Osoby, które będą chciały zgłosić swój bukiet do konkursu prosimy, o ile to możliwe, o wcześniejsze uzupełnienie i dostarczenie w dniu konkursu karty zgłoszeniowej do Organizatora. W przypadku braku możliwości wydrukowania karty w domu, karta zgłoszeniowa będzie dostępna do pobrania u Organizatora w dniu konkursu lub wcześniej w siedzibie GOK.

Skrzypce z duszą skrzydlatą Antoniego Hybla


Przedstawiamy Państwu kolejny film naszej produkcji w ramach  projektu "Warsztaty w sieci dla dorosłych i dzieci" w programie "Kultura w sieci", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Tym razem nagraliśmy film opierający się na lokalnej historii.

 Przedstawiamy Państwu krótki film o żyjącym i tworzącym w Ropie wielkim i wszechstronnie uzdolnionym artyście – Antonim Hyblu i o jego skrzypcach z duszą skrzydlatą. Zapraszamy serdecznie do oglądania.

Dziękujemy Jakubowi Cetnarowskiemu, który poprowadził nas po kartach tej historii oraz Magdalenie Koszyk i Aleksandrze Dudrze za gościnny udział w produkcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do Muzeum PTTK w Gorlicach za udostępnienie pomieszczenia do nagrań, artykułów, eksponatów muzealnych oraz cyfrowej fotografii duszy skrzydlatej skrzypiec Antoniego Hybla. Dzięki uprzejmości muzeum, w naszym filmie fotografia ta po raz pierwszy została udostępniona do publicznej wiadomości.

Zapraszamy na film: https://www.youtube.com/watch?v=FlqU7tdTTrg


DOŻYNKI GMINNE 2020


W tym roku coroczne Święto Plonów w naszej Gminie odbędzie się jak zawsze 15 sierpnia 2020 r., lecz będzie miało nieco inny charakter. Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem w naszym regionie oraz konieczności zachowania bezpieczeństwa mieszkańców, ograniczone zostanie do uroczystej Mszy św. z poświęceniem wieńca dożynkowego, bukietów i konkursu organizowanego przez GOK: "Bukiet na Matki Boskiej Zielnej".

Zapraszamy na Mszę św. Prosimy o zachowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa w związku z Covid-19.

Transmisję Mszy św. będzie także można zobaczyć on-line na stronie Gorlice.tv.
Szczegóły na plakacie.


ŚWIĘTO MAZIARZY ŁOSIAŃSKICH - KOMUNIKAT

Informujemy, że Święto Maziarzy Łosiańskich zostało odwołane z powodu rozprzestrzeniającego się w naszym powiecie i gminie wirusa COVID-19.

Zabawa z masą solną

MASA SOLNA – niezwykle prosta do samodzielnego wykonania masa plastyczna składająca się z mąki, soli oraz wody. Na pierwszych zajęciach dzieci poznały przepis oraz nauczyły się wyrabiać takie ciasto, bo jak się okazało większość z nich po raz pierwszy miała styczność z masą solną. Kiedy masa była gotowa, można było formować, lepić lub wycinać z foremek konkretne kształty i elementy. Powstało wiele figurek i płaskorzeźb. Po tych pierwszych zajęciach z masą solną pozostawiliśmy nasze prace do wyschnięcia, aby za tydzień do nich powrócić i wymalować je kolorowymi farbami akrylowymi.  

Pełna galeria zdjęć z wakacyjnych zajęć plastycznych po kliknięciu w nagłówek wiadomości.

ŚWIĘTO MAZIARZY ŁOSIAŃSKICH

Serdecznie zapraszamy na Święto Maziarzy Łosiańskich, które odbędzie się 9 sierpnia br., na terenie Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Rozpoczęcie imprezy o godz. 13.30. Wstęp - 1 zł.

Ważne informacje i szczegóły pod linkiem:

https://muzeum.gorlice.pl/component/ohanah/wito-maziarzy-osiaskich-7?Itemid=


JAK PRZYRZĄDZIĆ SEROWE GOMÓŁKI (HUMIŁKY)

Prezentujemy Państwu kolejną odsłonę filmu z cyklu DIY – zrób to sam. Tym razem z panią Marią Zagrajczuk odkrywaliśmy tradycyjne smaki kuchni pogórzańskiej i łemkowskiej. Naszym tematem przewodnim był ser, z którego dawniej przyrządzano gomółki (humiłky – nazwa łemkowska).  Dziś prawdopodobnie nazwa ta jest znana tylko starszemu pokoleniu, dlatego też chcieliśmy przybliżyć Państwu tę smaczną potrawę, będącą świetną przekąską lub dodatkiem do innych dań. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej kolejnej produkcji oraz do jej polubienia.

Serdecznie dziękujemy paniom: Marii Zagrajczuk i Annie Czuchcie za współpracę oraz udział w nagraniu.

LINK DO FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=RegyrLjgDjw 

Strony: 123z 3
Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska