2021-01-15     Arnolda, Dory, Pawła     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strony: 123z 3
OZDOBY ŚWIĄTECZNE DIY ZRÓB TO SAM - ZAPOWIEDŹ

Ponieważ nie możemy spotykać się stacjonarnie, specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy kilka filmików z pomysłami na ozdoby i dekoracje świąteczne, które będziemy wyświetlać w grudniu w okresie przedświątecznym.

Już dziś zapraszamy na 1 odcinek z cyklu OZDOBY ŚWIĄTECZNE DIY-ZRÓB TO SAM, w którym pokażemy Wam jak samodzielnie wykonać świąteczną skarpetę.

BIULETYN INFORMACYJNY GMINY ROPA "RAZEM" NR 2/2020 (5)

Przypominamy, że nasze wydania biuletynu „RAZEM” udostępniamy Państwu również w wersji elektronicznej na naszej stronie, w zakładce O NAS – RAZEM BIULETYN INFORMACYJNY GMINY ROPA.

Zachęcamy do czytania najnowszego numeru 2/2020 (5), który ukazał się w I połowie miesiąca. Biuletyn dostępny po kliknięciu w link: RAZEM_2-2020_(5).pdf (iap.pl)

KONKURS NA WŁASNORĘCZNIE ZDOBIONĄ BOMBKĘ CHOINKOWĄ

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż i z tej okazji przygotowaliśmy konkurs! Dla kogo??? Dla wszystkich osób zamieszkałych na terenie naszej gminy! Dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Przedmiotem konkursu jest wykonanie najładniejszej bombki choinkowej według własnego pomysłu. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KLIKNIJ W LINK http://img.iap.pl/s/922/202789/Edytor/File/2020/KONKURS_BOMBKA_CHOINKOWA/PLAKAT,_REGULAMIN_KONKURSU,_KARTA_ZGLOSZENIOWA(1).pdf

Święto Niepodległości

11 listopada - Święto Niepodległości, dzień szczególny dla naszej Ojczyzny. Rzeczpospolita Polska w 1918 r. odzyskała swą wolność po 123 latach zaborów. Z tej okazji zapraszamy na krótki film zrealizowany przez GOK "Droga do niepodległości - miejsca pamięci w gminie Ropa".  www.facebook.com/gokropa/videos/1049566288894040

Zapraszamy do oglądania transmisji mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 na kanale YouTube Parafii Ropa. 

GIRLANDA NA HALLOWEEN

Podczas ostatnich zajęć plastycznych dzieci wykonywały halloweenową ozdobę, na którą składała się: miotła z patyka i sizalu, kasztanowe nietoperze, tiulowe duszki oraz dynie z papieru. Wszystko to połączone ze sobą bezbarwną żyłką dało efekt fantazyjnej girlandy do zawieszenia na ścianie.

Czas zadumy...

Ten rok, tak inny od poprzednich powoduje, że rzeczy ważne powinny być jeszcze ważniejsze. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W te dni udajemy się na groby naszych bliskich. Pamiętajmy też o tych, na których groby nikt nie dotrze.

Wzorem ubiegłych lat wraz z Klubem Seniora zatroszczyliśmy się o Cmentarz Wojskowy z okresu I Wojny Światowej wykonując wiązanki na krzyże upamiętniające poległych w trakcie walk na naszych terenach.

SASZETKA ZAPACHOWA I WIEWIÓRKA Z SZYSZKI

W czasie trzech ostatnich spotkań pracowaliśmy nad stworzeniem saszetek zapachowych do szaf oraz małych wiewiórek z szyszki.

Pracy było mnóstwo, ponieważ saszetki zapachowe uszyliśmy od podstaw. Na pierwszych zajęciach poznaliśmy technikę szycia ściegiem łańcuszkowym, którym wyszywaliśmy motyw kwiatowy, aby nasze prace w efekcie końcowym cieszyły nie tylko swoim pięknym, ziołowym zapachem, ale również nasze oczy J Młodsze dzieci wyszywały po konturach, natomiast starsze dzieci nićmi dodatkowo wypełniały środek kwiatu i jego płatki. Po wyszyciu elementu zdobniczego, zszywaliśmy boki, aby w kolejnym kroku wypełnić saszetki aromatycznymi ziołami (lawendą, anyżem, goździkami oraz kłączem kossaćca). Na samym końcu zaszyliśmy je i dorobiliśmy do nich również kolorowe frędzelki, aby nasze saszetki prezentowały się jeszcze ładniej J Ścieg łańcuszkowy okazał się dość trudny, ale uczestnicy wytrwale wyszywali swoje prace i nawet kiedy trzeba było coś spruć i szyć od nowa, dzieci okazały się bardzo cierpliwe.

Po wyszyciu saszetek zapachowych, przeszliśmy do wykonania wspomnianych wcześniej wiewióreczek. Bardzo proste w swoim wykonaniu, ale jak się później okazało również uczące cierpliwości wyklejanie szablonów „futerkiem z włóczki”, które nieustannie zamiast do tekturki przyklejało się do rączek J Po wyklejeniu tekturowych elementów (głowa, łapki, ogon) futerkiem, wszystko przykleiliśmy klejem na gorąco do szyszki. Jeszcze tylko oczka i nosek  i gotowe!

Zapraszamy do obejrzenia prac naszych uczestników - pełna galeria zdjęć po kliknięciu w nagłówek wiadomości

Kolorowe, jesienne liście
Z Paniami w Klubie Seniora wprowadzaliśmy nieco jesiennych kolorów do naszych domów. Spotykając się w mniejszych grupach robiłyśmy jesienne, kolorowe liście w modnej obecnie metodzie makramy rozczesywanej.Cieszymy się wciąż piękną jesienią.
Efekty po kliknięciu w link.
Skrzypce z duszą skrzydlatą Antoniego Hybla


Przedstawiamy Państwu kolejny film naszej produkcji w ramach  projektu "Warsztaty w sieci dla dorosłych i dzieci" w programie "Kultura w sieci", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Tym razem nagraliśmy film opierający się na lokalnej historii.

 Przedstawiamy Państwu krótki film o żyjącym i tworzącym w Ropie wielkim i wszechstronnie uzdolnionym artyście – Antonim Hyblu i o jego skrzypcach z duszą skrzydlatą. Zapraszamy serdecznie do oglądania.

Dziękujemy Jakubowi Cetnarowskiemu, który poprowadził nas po kartach tej historii oraz Magdalenie Koszyk i Aleksandrze Dudrze za gościnny udział w produkcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do Muzeum PTTK w Gorlicach za udostępnienie pomieszczenia do nagrań, artykułów, eksponatów muzealnych oraz cyfrowej fotografii duszy skrzydlatej skrzypiec Antoniego Hybla. Dzięki uprzejmości muzeum, w naszym filmie fotografia ta po raz pierwszy została udostępniona do publicznej wiadomości.

Zapraszamy na film: https://www.youtube.com/watch?v=FlqU7tdTTrg


JAK PRZYRZĄDZIĆ SEROWE GOMÓŁKI (HUMIŁKY)

Prezentujemy Państwu kolejną odsłonę filmu z cyklu DIY – zrób to sam. Tym razem z panią Marią Zagrajczuk odkrywaliśmy tradycyjne smaki kuchni pogórzańskiej i łemkowskiej. Naszym tematem przewodnim był ser, z którego dawniej przyrządzano gomółki (humiłky – nazwa łemkowska).  Dziś prawdopodobnie nazwa ta jest znana tylko starszemu pokoleniu, dlatego też chcieliśmy przybliżyć Państwu tę smaczną potrawę, będącą świetną przekąską lub dodatkiem do innych dań. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej kolejnej produkcji oraz do jej polubienia.

Serdecznie dziękujemy paniom: Marii Zagrajczuk i Annie Czuchcie za współpracę oraz udział w nagraniu.

LINK DO FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=RegyrLjgDjw 

Święto Niepodległości 11 Listopada

Zapraszamy do fotogalerii zdjęć z Gminnych obchodów Narodowego Święte Niepodległości współorganizowanych przez GOK, Szkołę Podstawową nr 1 w Ropie im. Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Parafię w Ropie. Dostęp do galerii po kliknięciu w nagłówek wiadomości.

Strony: 123z 3
Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska