Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Święto Maziarzy 2015

Treść

Święto Maziarzy Łosiańskich 2015 -Zagroda Maziarska w Łosiu, 23 sierpnia 2015 r.

W pięknej letniej scenerii, przy bardzo dużej frekwencji publiczności, odbyła się kolejna edycja dorocznej imprezy ph. "Święto Maziarzy Łosiańskich". Idea tej imprezy oparta była o tradycje związane z dawnym zawodem  maziarza, którym trudnili się mieszkańcy Łosia.

Dzi
ęki obwoźnemu handlowi mazią i smarami wyrabianych z ropy naftowej, pod koniec XIX w oraz w XX w Łosie było najbogatszą i najsłynniejszą wsią Łemkowską. Łosianie ropę zbierali z naturalnych wycieków. Wozy maziarskie z Łosia, zwane sekerami, krążyły po całej Galicji, docierając nawet na Węgry, Śląsk, a nawet na Łotwę. W zacofanych wsiach maziarze często odgrywali rolę czarowników i znachorów. Maziarstwo było głównym zajęciem i źródłem dochodu Łosian, przebywali oni całymi miesiącami a nawet latami poza domem, przesyłając jedynie pieniądze. Ostatni maziarze uprawiali swój zawód jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Impreza  zainaugurowana została w 2010r. z inicjatywy Stowarzyszenia Pogranicza  przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ropie i Zagrodą Maziarską. Pomysł okazał się bardzo dobry i postanowiliśmy kontynuować to wydarzenie kulturalne w kolejnych latach, przy współpracy z Dworami Karwacjanów i Gładyszów z Gorlic, ktoremu podlega "Zagroda Maziarskia" w Łosiu.

Tegoroczna V edycja imprezy wypadła bardzo okazale. Podczas Święta miały miejsce występu: Chóru "Cantores Carvatiani" z Gorlic, regionalnego zespołu "Okaryna" z Ropy, młodzieżowego, regionalnego zespołu "Spod Pustek" z Łużnej oraz zespołu wokalnego "Widymo" z Sanoka. Już tradycyjnie przeprowadzony został konkurs toczenia beczki. Na placu imprezy dla młodych uczestników odbywały się warsztaty artystyczne i rękodzielnicze. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem ludowym oraz wyrobami kuchni regionalnej. Wydarzeniem imprezy było wręczenie nagrody "Polonia Minor" dla "Kapeli Maliszów" za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.
Nagrodę z rąk Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - Pani Moniki Wiejaczka, w imieniu kapeli odebrał Jan Malisz, który dał również popis gry na lirze korbowej oraz wokalu.

 

Foto relacja z przebiegu imprezy

( Więcej zdjęć na stronie Internetowej współorganizatora imprezy - Dworów Karwacjanów i Gładyszów)
 <<KLIKNIJ TUTAJ>>

88105