2021-01-15     Arnolda, Dory, Pawła     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strona główna -> Galeria 2015 -> Święto Niepodległości

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się tradycyjnie w dniu 11 listopada, w dniu, kiedy to 97 lat temu Polska po 123 dniach niewoli narodowej i zrywów powstańczych odzyskała niepodległość. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a dzień ten został ustanowiony ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku Świętem Niepodległości Polski, oficjalnie zniesionym przez władze komunistyczne w 1945 roku, oraz przywrócony ustawą z 15 lutego 1989 roku. 

Główna część uroczystości odbyła się w Kościele Parafialnym M.B. Wspomożenia Wiernych i rozpoczęta została mszą świętą w intencji Ojczyzny od Wójta Gminy i Radnych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy z Wójtem Janem Morańdą, Radni Gminy z Przewodniczącą Rady Gminy Marią Białoń, dyrektorzy placówek oświatowych i jednostek gminnych, poczty sztandarowe: ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Wsi Ropa w strojach regionalnych oraz liczna frekwencja mieszkańców. Przyjechał do nas również Paweł Śliwa, Sędzia Trybunału Stanu. Po mszy św. okolicznościowy program artystyczny przedstawiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 – program przygotowany pod kierunkiem dyrektora szkoły Bolesława Pyznara, nauczycieli: Karoliny Drzymała i Jerzego Nowickiego oraz księdza Łukasza Dutki. Po występie młodzieży, przed publicznością zaprezentował się nasz miejscowy chór "CAMERTON", działający pod kierunkiem Jerzego Nowickiego, który wykonał koncert pieśni patriotycznych. Po zakończeniu części artystycznej Wójt Gminy oraz ks. Proboszcz w swoich wystąpieniach podziękowali wykonawcom i ich opiekunom za wspaniałą oprawę, wszystkim za przybycie, podkreślając liczny udział mieszkańców w naszych lokalnych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystość zakończyła się pod udekorowanym na tę okoliczność pomnikiem, upamiętniającym bitwę pod Grunwaldem, gdzie złożony został wieniec i wiązanki kwiatów.

Imprezą towarzyszącą obchodom Narodowego Święta Niepodległości były turnieje sportowo-rekreacyjne dla młodzieży: piłki halowej i piłki siatkowej, zorganizowane przez Klub Sportowy Łosie. Turnieje odbyły się na hali sportowej w Ropie i zorganizowane zostały w ramach realizowanego przez klub projektu, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich" - projektu, w którym jako partner uczestniczył GOK, będąc jednocześnie współorganizatorem tej imprezy.

Galeria zdjęć

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska