O NAS
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
FILIA GOK I ORGANIZACJE

2020-04-10     Borysławy, makarego, Michała     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strona główna -> Galeria 2017 -> Wycieczka Krasiczyn-Bolestraszyce-Przemyśl- relacja

Dzień 20 maja był bardzo łaskawy dla uczestników wycieczki organizowanej przez GOK w Ropie do Krasiczyna, Przemyśla i Bolestraszyc. Od rana towarzyszyła nam piękna, wręcz letnia pogoda. Pierwszym punktem wycieczki był Krasiczyn. W tej miejscowości położonej nieopodal Przemyśla znajduje się piękny renesansowy zamek z XVI w. Jego przepiękna architektura sprawiła, iż wpisał się on do najważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego i materialnego Polski. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o wielu interesujących, a czasami bardzo tragicznych losach zamku oraz jego mieszkańców. Reprezentacyjność zamku to przede wszystkim wiek XVI i XVII, kiedy to zamkiem władał ród Krasickich oraz wiek XIX i początki XX, kiedy zamek stał się własnością rodu Sapiehów. Okres świetności zamku zakończył się wraz z II wojną światową, kiedy to rosyjscy żołdacy dokonali ogromnych zniszczeń w zamku i przez 1,5 tygodnia palili na dziedzińcu zamku cały jego dobytek. Wielkość zniszczeń sprawiła, że do dnia dzisiejszego zachował się tylko oryginalny wystrój malutkiej sali myśliwskiej oraz już w części odrestaurowana kaplica zamkowa w Baszcie Boskiej. Mimo tego, że lata świetności zamek ma za sobą, obecnie czynione są prace konserwatorskie, przywracające jego okazałość.

Kolejnym punktem na mapie zwiedzania było Arboretum w Bolestraszycach, jednego z najpiękniejszych arboretów w Polsce. Arboretum to, założone w 1975r. posiada w swej kolekcji ponad 2200 drzew i krzewów, 1200
roślin zielnych,  w tym około 600 rodzimych oraz 180 roślin szklarniowych. Jego położenie sprawia, że ze wzgórza można podziwiać piękne stawy. Uczestnicy zwiedzili muzeum przyrodnicze, mogli też podziwiać pięknie kwitnące w tym okresie różaneczniki, azalie i piwonie krzewiaste.

 

Ostatni punkt wycieczki zawiódł nas do Przemyśla, miasta pamiętającego pierwszych Piastów. Stare Miasto położone na wzgórzach prezentuje się okazale. Zarówno podziemne trasy jak i zabytki robią duże wrażenie. Wizyta w Przemyślu była okazją by zobaczyć podziemia miasta, Katedry dwóch obrządków rzymsko i greckokatolickiego, Zamku  Kazimierzowskiego czy krypty, w której chowano biskupów, w tym biskupa Aleksandra Fredrę  i szlachetnie urodzonych Przemyślan. Na koniec spacerem zwiedzić można było urokliwe uliczki Przemyśla.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć:

 

Autorzy zdjęć: Sabina Laskoś, Jolanta Korzeń-Cichoń

 

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska