O NAS
NASZA DZIAŁALNOŚĆ
FILIA GOK I ORGANIZACJE

2020-04-10     Borysławy, makarego, Michała     WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROPIE
Strona główna -> Galeria 2017 -> Biennale Sztuki Ludowej i Rękodzieła - relacja

W dniu 16 lipca na placu przy Dworze w Ropie odbyło się II Biennale Sztuki Ludowej i Rękodzieła. Była to okazja do zapoznania się z kulturą Łemków i Pogórzan a także zwyczajami, tradycjami, muzyką łemkowską i pogórzańską. Pomimo burzy, która rozpoczęła część koncertową,  słońce było łaskawe i osuszyło szybko teren, poprawiło miny organizatorom i pozwoliło licznie zgromadzonym uczestnikom imprezy wziąć w niej czynny udział.

Na scenie wystąpili Łemkowski Zespół Folkowy Serencza, który dzięki swojej energetycznej muzyce porwał ludzi do śpiewu a niektórych także i do tańca.  Kulturę pogórzańską zaprezentowały zespoły dziecięce Pogórzańskie Dzieci z Kąclowej oraz Ropioczki. Wystąpił także nasz miejscowy Zespół Regionalny Okaryna. Część koncertową na odmianę zakończył lachowski zespół Podegrodzcy Chłopcy.

W trakcie imprezy można było skosztować specjałów kuchni łemkowskiej w wykonaniu Kasi z Chaty Kasi z Wołowca a także pogórzańskiej w tym prozioków pieczonych na kuchni przez Panie z Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Ropie i Stowarzyszenia Miłośników Wsi Ropa.

Podczas imprezy odbył się także wernisaż prac snycerskich powstałych podczas warsztatów prowadzonych w Wiejskim Domu Kultury i Turystyki w Ropie przez Pana Bogdana Kareła, wernisaż prac powstałych w GOK Ropa podczas warsztatów ceramicznych dla przedszkolaków i ich rodziców prowadzonych przez Panią Idalię Ferenc i prac rękodzielniczych  wykonywanych przez dorosłe uczestniczki warsztatów prowadzonych w GOK.  Na plac przy Dworze przybyli także uczestnicy IV Rajdu Szlakami Jana Pawła II organizowany przez Klub Podróżnika i WDKiT z Klimkówki.

Dzieci miały możliwość uczestniczyć w wielu rodzajach warsztatów  a i dorośli nie mogli się nudzić. Dla Pań zorganizowano warsztaty kosmetyki naturalnej i konkurs bicia piany na czas a dla Panów siłowanie na rękę.  Dzieciaki malowały pogórzańską zagrodę i logo biennale. Robiły bukiety z kwiatów, ozdoby na głowę i rączki. Mogły spróbować sił na tokarce ręcznej i wykonać drewnianą łyżkę a potem ją pomalować, stworzyć własny oryginalny bukiet z kwiatów i ziół i dowiedzieć się jak to z lnem bywało. Kto chciał nabyć rękodzieło też miał z czego wybierać.  Można było zakupić ręcznie robione zabawki dla dzieci, wyroby z masy solnej i szydełka, wyroby z drewna biżuterię z kamieni naturalnych i rzemyków, ikony, obrazy, decoupage, grafikę, krywulkę łemkowską, biżuterię koralikową, koronkę klockową  i frywolitkową a także rzeźbę. 

I tak impreza w dobrych humorach dobiegła końca. Wszystkich, którzy się dobrze bawili zapraszamy na kolejną edycję za dwa lata.

 

 

 

Odwiedzin :
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury, 38-312 Ropa 780, tel/fax 18 353 06 11, e-mail: gokropa@wp.pl 
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska